Budování koutku pro hmyz

Rozhodli jsme se na zahradě vybudovat koutek pro hmyz. Říkala jsem si, že by naše budování mohlo inspirovat i ostatní, tak jsem postup sepsala do článku.

DSCF5885 (1)

Proč jsme se rozhodli koutek vybudovat?

V současné době ubývá přirozených úkrytů pro hmyz, který je pro přírodu velmi užitečný, a tak nám přijde smysluplné s tím něco dělat. Úkryty můžeme přirozeně vytvořit z hromad klacků, kamení nebo trouchnivého dřeva, ale také třeba připravením hmyzího domku. Hmyzí koutek je také jedinečným místem k pozorování fascinujícího života hmyzu jak pro děti, tak i dospělé.

20200423_173709_120200424_112645

Kde ho postavit?

My jsme budovali hmyzí koutek na zahradě, ale dá se také udělat na balkoně nebo někde v parku. V městském prostředí se hmyzu úkryty hledají ještě hůř než na zahradě, takže je jejich vytvoření ještě důležitější. Je vhodné umístit ho na nějaké slunné stanoviště. Vytvořit se dá kdykoliv v průběhu roku.

20200424_112744DSCF5893

Jak a z čeho jsme ho stavěli?

My jsme do jedné části dali trouchnivé pařezy, větve a v druhé jsme vytvořili zídku ze starých cihel a na ní jsme postavili hmyzí domečky. Domek si můžete vyrobit nebo koupit. My prodáváme skládací, který si děti s pomocí ilustrovaného návodu samy postaví a smirkovým papírem opracují. Vše potřebné k tomu najdete v naší sadě Hmyzí domek. Domky jsme naplnili šiškami, kůrou, trávou, slámou a kusem dřeva s dírami.

DSCF5911DSCF5885

A co dál?

Abyste hmyz na zahradu či balkon přilákali, tak se hodí zasadit v blízkosti koutku květiny či bylinky, které hmyz lákají, například levanduli, mátu, tymián, kopretinu, šalvěj. Je potřeba být trpělivý, chvilku trvá, než se v domečcích někdo zabydlí. Pokud nemá koutek u hmyzu úspěch, tak se hodí stanoviště změnit. Věřím však, že se vám to rychle povede, u nás se první nájemníci zabydleli asi dvou týdnech. Měli jsme obrovskou radost a po dvou měsících už to v něm pěkně žije :-)

DSCF5892DSCF5889

Koho můžeme do takového hmyzího domečku nalákat?

Třeba včelky samotářky, slunéčka, škvory a další. S dětmi si můžete prohlédnout jednotlivé druhy na obrázkovém listě ke stažení, a nebo využít nejrůznější encyklopedie či určovací klíče například tyto.

DSCF5925DSCF5941

Doufám, že se vám koutek povede, přilákate ke svému obydlí hmyz a s dětmi si užijete jejich pozorování.

Míša

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.