Náš první pokus o domácí lojové koule pro ptáky

Doma jsme se rozhodli vyrobit domácí lojové koule pro ptáky jako alternativu ke kupovaným koulím v plastových síťkách, které mohou ptákům ublížit. Bětku (3 roky) aktivita moc bavila, sýkorky spucovaly koule během pár dnů, takže se budeme muset zase brzy pustit do další výroby :-) 

Říkala jsem si, že by se mohl návod na vaření pro ptáky někomu hodit, tak jsem sepsala náš postup.

DSCF5081

Na výrobu budete potřebovat:

  • šišky - ideální jsou borové (doma v teple se po pár hodinách otevřou), ale šlo nám to i ze smrkových
  • provázek
  • nůžky
  • hovězí tuk nebo kvalitní rostlinný 
  • slunečnicová semínka

IMG_20191210_153914IMG_20191210_154815

Na šišku navážeme kousek provázku, opatláme ji v tuku a obalíme ve slunečnicových semínkách.

My jsme poprvé vyráběli koule z vepřového sádla, ale jedna čtenářka nás upozornila na to, že vepřové sádlo se nehodí. Napsala jsem tedy na českou ornitologickou společnost a potvrdili mi, že je pro ptáky hůř stravitelné a ideální je hovězí lůj a nebo kvalitní rostlinné tuky. Příště tedy už budeme vyrábět pouze ze správného loje a dám opět vědět, jak se nám to povedlo.

Bětce jsem první ukázala a další už dělala úplně sama, jen jsem jí navazovala provázek na šišku. Zabaví se u aktivity tedy i ti nejmenší :-)

Nepovedly se nám úplné koule, ale myslím, že to ptákům vadit nebude. Potom stačí už jen vybrat místo na zavěšení, idéálně na stromě nebo keři kam vidíte z okna, abyste hostinu mohli pozorovat.

DSCF5079 (1)DSCF5094

U nás se do nich pustily hlavně sýkorky a moc jim chutnalo, postupně třeba během týdne všechny koule sezobaly. Šišky na provázku zůstaly a my je použijeme na výrobu přídavku.

Doufám, že pokud se rozhodnete koule vyrábět, tak vám návod pomůže a dobrota bude mít u dětí i ptáků úspěch.

Přeji Vám hezké zimní dny.

Míša

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.